Utkasten till framtida eurosedlar har offentliggjorts – Ville Tietäväinens förslag har gått vidare
Ett förslag från Finland har gått vidare i formgivningstävlingen för de framtida eurosedlarna. Ville Tietäväinens sedelserie baserar sig på temat ”Floder och fåglar”. De förslag som gick vidare valdes ut genom en formgivningstävling i hela Europeiska unionen.
Ville Tietäväinen är en grafisk formgivare, illustratör och serietecknare. Sammanlagt tio förslag gick vidare i Europeiska centralbankens (ECB) formgivningstävling. Ursprungligen sökte över 1 200 grafiska formgivare till tävlingen, av vilka 25 utsågs att ta fram sitt förslag på temat ”Europeisk kultur” eller ”Floder och fåglar”.
ECB ordnar en webbundersökning bland allmänheten om de tio förslagen. Det är möjligt att delta i undersökningen fram till den 21 september. Avsikten är att rådet ska fatta beslut om utformningen av de framtida sedlarna i slutet av året.
Läs mera i ECB:s pressmeddelande: ECB avslöjar förslagen till framtida eurosedlar och inleder en undersökning bland allmänheten