Tiedote | 21.5.2025 11.00

Kansainvälinen voimapolitiikka kasvattaa riskejä rahoitusvakaudelle

Suomen rahoitusjärjestelmän toimintaympäristö on heikentynyt merkittävästi tänä vuonna. Venäjän hyökkäyssota uhkaa edelleen Euroopan turvallisuutta. Jännitteitä tulee nyt myös lännestä, kun presidentti Trumpin hallinto horjuttaa luottamusta kansainväliseen yhteistyöhön.

”Suomen rahoitusjärjestelmä on pysynyt vakaana, mutta siihen kohdistuvat uhat ovat kasvaneet ja tulevat nyt pääosin rajojemme ulkopuolelta”, toteaa Suomen Pankin johtokunnan varapuheenjohtaja Marja Nykänen. Suomen Pankki julkaisi tänään vuosittaisen arvionsa Suomen rahoitusjärjestelmän vakaudesta ja siihen kohdistuvista riskeistä. Pankkien ja rahoitusvakaudesta vastaavien viranomaisten on varauduttava monimutkaisiin kriiseihin, joista osa voi voimistua ja levitä hetkessä”, korostaa Nykänen.

Suomen pankkijärjestelmän tulisi pystyä tarjoamaan asiakkailleen luottoja ja muita kriittisiä pankkipalveluita myös hyvin arvaamattomissa kriisitilanteissa. ”Pankkien hyvä iskunkestävyys on Suomen rahoitusjärjestelmän vakaudelle erityisen tärkeää, sillä kotitalouksien ja yritysten rahoitus nojaa pitkälti pankkeihin”, sanoo Nykänen. Pankeille tarvitaan arvaamattomien kriisien varalle vapautettavia pääomavaatimuksia, mikä voitaisiin saavuttaa sallimalla muuttuvan lisäpääomavaatimuksen nykyistä joustavampi käyttö.

Kotitalouksien riskeihin löydettävä ratkaisut

Kotitalouksien suuri velkaantuneisuus ja lainojen vaihtuvakorkoisuus ovat Suomen rahoitusjärjestelmän merkittävä haavoittuvuus. Kotitalouksien velkaantumiseen liittyvät riskit ovat viime vuosina osin toteutuneet, mutta ne eivät ole uhanneet rahoitusjärjestelmän vakautta. Suomen hallitus päätti keventää asunto- ja taloyhtiölainanannon sääntelyä huhtikuussa. Jos riskit kasvavat, se luo tarvetta vahvistaa rahoitusjärjestelmän kriisinkestävyyttä pankkien lisäpääomavaatimuksia korottamalla.

Kyberrikollisuus on kasvussa, ja tietojen kalastelu ja muut pankkihuijaukset ovat lisääntyneet. ”Pankit ovat karsineet konttoriverkkoaan ja ajaneet asiakkaansa verkkoon asiakkaan digitaitoihin katsomatta. Pankit keräävät taloudellisen hyödyn, mutta asiakkaat kantavat riskit. Jos pankit eivät ryhdy toimenpiteisiin, on pankkihuijausten vastuunjakoa syytä tarkistaa sääntelyssä”, sanoo Nykänen.

Pääomamarkkinoiden kasvu tukisi investointeja

Geopoliittisesti ja taloudellisesti vaikea tilanne vaatii Euroopalta ripeitä ja rohkeita uudistuksia. Euroopan komissio julkaisi maaliskuussa suunnitelman säästämis- ja investointiunionista. Tavoitteena on, että säästöt kanavoituisivat paremmin rahoittamaan talouden kasvua tukevia, tuottavia investointeja. ”Euroopasta on tehtävä houkutteleva kohde sijoituksille ja koti kasvaville yrityksille. Suomen on tämän vuoksi edistettävä aktiivisesti EU:n säästämis- ja investointiunionia komission suunnitelman mukaisesti”, toteaa Nykänen.

Esityskalvot 21.5.2025, johtokunnan varapuheenjohtaja Marja Nykänen

Artikkelit ja vakausarvio


Lisätietoja

Median palvelulinja / Medietjänst / Media Service

media@bof.fi , +358 9 183 2101