Suomen Pankki eurojärjestelmässä, Euroopan keskuspankkijärjestelmässä (EKPJ), Euroopan unionin elimissä sekä muissa kansainvälisissä elimissä

Suomen Pankki Euroopan keskuspankin (EKP) neuvostossa

EKP:n neuvosto on EKP:n ylin päätöksentekoelin. Suomen Pankin pääjohtaja on EKP:n neuvoston jäsen.

https://www.ecb.europa.eu/ecb/decisions/govc/html/index.fi.html

Suomen Pankki eurojärjestelmän ja EKPJ:n komiteoissa

Eurojärjestelmän ja Euroopan keskuspankkijärjestelmän päätöksiä valmistellaan komiteoissa ja työryhmissä, joihin kuuluu asiantuntijoita EKPJ:n keskuspankeista. Kukin komitea on erikoistunut tiettyyn keskuspankkitoiminnan aihealueeseen. Suomen Pankista on vähintään yksi jäsen kussakin komiteassa.

EKP:lla on lisäksi erillinen tarkastuskomitea, jonka puheenjohtaja on Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn. Hän on toiminut tarkastuskomitean puheenjohtajana heinäkuusta 2025 alkaen. 

Suomen Pankki Yhteisen valvontamekanismin (SSM) valvontaelimessä

Suomen Pankilla on edustaja valvontaelimessä:

https://www.bankingsupervision.europa.eu/about/organisation/leadership/
supervisoryboard/html/index.fi.html

Suomen Pankki Euroopan järjestelmäriskikomitean (EJRK) hallintoneuvostossa

Suomen Pankin pääjohtaja on EJRK:n hallintoneuvoston äänivaltainen jäsen. Pääjohtaja Olli Rehn toimii myös EJRK:n ensimmäisenä varapuheenjohtajana. Hänet valittiin EJRK:n ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi huhtikuussa 2023.

https://www.esrb.europa.eu/about/orga/board/html/index.fi.html

Suomen Pankilla on myös edustaja EJRK:n neuvoa-antavassa teknisessä komiteassa (ATC):

https://www.esrb.europa.eu/about/orga/atc/html/index.fi.html

Suomen Pankki Euroopan unionin talous- ja rahoituskomiteassa (EFC)

Suomen Pankki osallistuu Euroopan unionin talous- ja rahoitusasioiden neuvoston (Ecofin) alaisuudessa toimivan talous- ja rahoituskomitean (EFC) työhön. Komiteaan kuuluu kustakin jäsenmaasta kaksi jäsentä, joista toinen on talous- tai valtiovarainministeriöstä ja toinen keskuspankista.

Suomen Pankki Kansainvälisessä järjestelypankissa (BIS)

Suomen Pankin pääjohtaja osallistuu Kansainvälisen järjestelypankin säännönmukaisiin keskuspankkien pääjohtajien tapaamisiin. 

Suomen Pankki Kansainvälisessä valuuttarahastossa (IMF)

Suomen Pankki vastaa Suomen suhteista Kansainväliseen valuuttarahastoon. Suomen Pankin pääjohtaja edustaa Suomea IMF:n hallintoneuvostossa. Suomi osallistuu IMF:n päätöksentekoon osana Pohjoismaiden ja Baltian maiden vaalipiiriä. 

Suomen Pankki Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestössä (OECD)

Suomen Pankilla on edustus OECD:n talouspoliittisessa komiteassa ja rahoitusmarkkinakomiteassa. 

Muu kansainvälinen yhteistyö

Suomen Pankki on mukana myös lukuisissa muissa Euroopan unioniin ja muuhun kansainväliseen yhteistyöhön liittyvissä elimissä.

Suomen Pankki osallistuu muun muassa Euroopan pankkiviranomaisen (EBA) työskentelyyn ja on mukana Raha-, rahoitus- ja maksutasetilastokomiteassa.

Suomen Pankki on myös jäsen keskuspankkien ja valvojien verkostossa Network for Greening the Financial System (NGFS).